5 marca w naszej szkole gościliśmy grupę Rekonstrukto, która przygotowała dla nas "żywą lekcję historii" na temat "Powstanie '44 Bitwa o Polskę.
Archiwum Aktualności
Akademia Małego Kuchcika
7 marca 2024 roku przedszkolaki wzięły udział w niezwykłych warsztatach kuchni molekularnej powadzonych przez Akademię Małego Kuchcika. Dzieci poznały kilka ciekawostek na temat gotowania molekularnego. Z wielkim zainteresowaniem obserwowały doświadczenia i eksperymenty. Miały również okazję skosztować dymiących soczków jabłkowych, owocowych sorbetów oraz smoczych chrupków. Warsztaty dostarczyły nie tylko ogrom wiedzy ale również sprawiły wiele radości!
3
Dzień Żołnierzy Wyklętych
W dniu 4 marca w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W trakcie apelu uczniowie przybliżyli zebranym sylwetki bohaterskich żołnierzy, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Całość apelu była urozmaicona pieśniami patriotycznymi. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie od 2011 roku. Dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego.
Na apelu wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu ,,Laboratorium przyszłości''.
3
Bieg Wilczym Tropem
Gminne obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych odbyły się 1 marca w szkole w Borkach Kosach. Z tej okazji zorganizowano uroczysty apel. Odbył się również III Bieg Tropem Wilczym. Do udziału w biegu zostały zaproszone szkoły położone na terenie gminy Zbuczyn i Wiśniew. Naszą Szkołę w Biegu Honorowym reprezentowali uczniowie: Kamila Jastrzębska, Bartosz Ilczuk, Seweryn Pasztor, Kinga Orzyłowska, Natalia Iwanowska oraz Amelia Borkowska. Uczestnicy biegu mieli do pokonania dystans 1000 metrów. Wszystkim udało się ukończyć bieg. Drugie miejsce w biegu zajęła Kinga Orzyłowska. Gratulujemy !!!
6
Syzyfowa podróż, czyli Żeromski na stacjach. Lekcja otwarta.
Na początku lutego podczas podsumowania lektury pt. ,,Syzyfowe prace'' polonista zastosował niecodzienną metodę dydaktyczną tzw.,, stacje zadaniowe''. Uczniowie klasy VIII wybrali się w ,,syzyfową podróż''. Na trasie było sześć stacji. Uczniowie musieli po wykonaniu karty pracy podążać do następnego przystanku.
Każda stacja zawierała zadanie dotyczące powieści Żeromskiego.
Stacja 1 - Mit o Syzyfie.
Stacja 2- Związki frazeologiczne i tytuł powieści.
Stacja 3 - Krzyżówka.
Stacja 4 - Rusyfikacja - metody.
Stacja 5 - Najbardziej wyrafinowana metoda rusyfikacja (opinia ucznia).
Stacja 6. - Przełomowe wydarzenie, nawiązanie do innych utworów literackich.
Na koniec wszystkie karty z danej stacji zadaniowej trafiły do nauczyciela. Uczniowie wykazali się nie tylko wiedzą, ale również skupieniem i motywacją, aby usiąść przy wszystkich stacjach. Były to zajęcia otwarte dla nauczycieli, którzy z uwagą obserwowali poczynania ósmoklasistów.
Na zajęciach wykorzystano sprzęt fotograficzny zakupiony w ramach programu ,,Laboratorium przyszłości''.
4
Gry planszowe na języku polskim
Uczniowie klasy IV podczas omawiania lektury pt.,,Pinokio'' przygotowywali (własnoręcznie) gry planszowe, wykorzystując swoją wiedzę o przygodach drewnianego pajaca. Każdy czwartoklasista wykonał planszę do gry, nadał jej nazwę (w oparciu o treść książki), opracował instrukcję, stworzył pytania. Uczniowie mieli okazję na koniec zagrać w gry stworzone przez innych i sprawdzić, ile pamiętają z treści lektury. Nie zabrakło emocji! Tworzenie lekturowych gier to wspaniały sposób na utrwalenie wiedzy, ale również na rozwijanie zdrowej rywalizacji i kreatywności. Nauczyciel wykorzystał sprzęt fotograficzny zakupiony w ramach programu ,,Laboratoria przyszłości''.
3
Zbiórka charytatywna
W ramach projektu Zwolnieni z Teorii organizowana jest w naszej szkole akcja charytatywna ,,Sweet Smil" przez uczennicę z ZSN nr 2 w Siedlcach. W ramach akcji prowadzona jest zbiórka słodyczy i artykułów higienicznych dla “Domu pod Kasztanami” – Domu Dziecka w Siedlcach.
Zbiórka odbywa się w terminie: 19 lutego – 1 marca.
Serdecznie zachęcamy do udziału w akcji.
Labolatoria przyszłości
Z początkiem roku szkolnego 2023/24 rozpoczęliśmy realizację programu „Laboratoria Przyszłości”. Celem jego jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach programu nasza szkoła wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt, który wykorzystaliśmy do prowadzenia ciekawych zajęć lekcyjnych. Relacje poniżej:
Dzień Babci i Dziadka
Dnia 7 lutego w naszej szkole odbyła się niezwykła uroczystość – Święto naszych wyjątkowych Babć i Dziadków. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III zaprezentowali wspaniały program artystyczny. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich. Na zakończenie dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki oraz prezenty. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Uroczystość zorganizowana z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”.
Turniej szachowy
28 stycznia odbył się turniej szachowy o puchar wójta gminy Wiśniew.
Do rywalizacji w dwóch kategoriach przystąpiło 43 zawodników. Turniej oficjalnie otworzył wójt gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk, który podziękował uczestnikom za przybycie i życzył powodzenia.
W turnieju wzięli udział uczniowie z naszej szkoły Seweryn Ługowski, Błażej Kalata iTymoteusz Kalata. Drugie miejsce w kategorii junior zajął uczeń Tymoteusz Kalata.
Gratulujemy !!!
Zabawa choinkowa
W karnawale, w karnawale Dzieci bawią się wspaniale,
W karnawale każdy chce Tańczyć, śpiewać, bawić się.”
Dnia 9 stycznia odbyła się choinka szkolna, która na stałe wpisana jest do kalendarza uroczystości szkolnych. Impreza prowadzona była przez Animatorów i przeplatana była zabawami, w których chętnie brali udział wszyscy uczestnicy. Były korowody, kółeczka, pląsy i animacje taneczne. Dzieci przebrane były w kolorowe stroje. W wielu przypadkach nie obyło się to bez dużego zaangażowania i pomysłowości rodziców. Na zabawę uczniowie zabrali ze sobą również świetne humory, dlatego od razu dali się porwać wesołym, szalonym rytmom. Zabawa choinkowa w naszej szkole jest imprezą integrującą całą społeczność. Jest zawsze wspaniałą okazją do bliskiej współpracy z rodzicami. Rada Rodziców przygotowała dla dzieci paczki, pełne słodyczy oraz przepyszny poczęstunek. Dzieci, pod okiem animatorów i nauczycieli, bawiły się wybornie. Wesołą atmosferę dopełniła wielobarwna dekoracja sali, którą przygotowało wielu nauczycieli. Wspomnienia tych miłych chwil z pewnością na długo zagoszczą w naszej pamięci.
Uroczystość zorganizowana z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”.
28
Noworoczny Marszobieg BGSB
6 stycznia uczennica naszej szkoły Kinga Orzyłowska wzięła udział w Noworocznym Charytatywnym Marszobiegu GBSB w Nowej Dąbrówce. Kinga po raz kolejny stanęła na podium. Uczestnicząc w biegu mogła wspierać leczenie i rehabilitację Lenki Marciniak. Gratulacje !!!
3
Szlachetna Paczka
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji ,,Szlachetna Paczka” czyli nasz dar serca. Jest to ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wybrali z bazy osób potrzebujących pomocy, rodzinę Pani Patrycji wraz z córką Mają i synem Piotrem. W akcji wzięła udział cała społeczność szkolna. Zaangażowanie rodziców, uczniów i pracowników szkoły przyniosło nieoczekiwane efekty. Podczas kiermaszu ciast zebraliśmy ponad 2000 złotych, za które kupiliśmy niezbędne artykuły. Przygotowaliśmy 30 różnorodnych paczek zawierających żywność, środki czystości, kosmetyki, odzież, obuwie, koce, przybory szkolne, sztućce, zastawę stołową, akcesoria do gotowania, a także meble, takie jak: szafy, biurko, komody. Dzięki szlachetności rodziców uczniów naszej szkoły udało się również kupić drobne upominki z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Dziękujemy Wszystkim, którzy wsparli nasze działania.
Spełniliśmy wszystkie życzenia Pani Patrycji.
W zamian za udzieloną pomoc nasza szkoła otrzymała dyplom gratulacyjny, a także łzy szczęścia Pani Patrycji i jej dzieci.4
Jasełka
W klimacie nadchodzących świąt Bożego Narodzenia w dniu 21 grudnia 2023 roku w naszej szkole została wystawiona Jasełka. Przedstawienie pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców przeplatana była kolędami i pastorałkami. Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Ewa Ząbek, która złożyła wszystkim bożonarodzeniowe życzenia. Uroczystość zorganizowana z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”.
10
Warsztaty plastyczne
14 grudnia 2023r. uczniowie klasy 3 uczestniczyli w warsztatach plastycznych pt. „Ozdoba świąteczna – bombka”. Wykonali piękne bombki posługując się techniką decoupage. Zajęcia dostarczyły wszystkim wspaniałych, pozytywnych emocji i rozwijały kreatywność.
3
Szachowe Mistrzostwa Oświaty III
13 grudnia 2023r. Seweryn Ługowski z klasy 3 wziął udział w „Szachowych Mistrzostwach Oświaty III”, które odbyły się w Siedlcach. Organizatorami turnieju byli: Klub Szachowy „Skoczek” Siedlce i I Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Siedlcach. Seweryn zajął III Miejsce w finałowym międzyszkolnym turnieju szachowym realizowanym w ramach projektu „Szachowe Mistrzostwa Oświaty III” Klasyfikacja chłopców klas I-III Szkół Podstawowych.
Gratulujemy!
3
Lekturowe pudełko
Podczas jednej z lekcji języka polskiego, uczniowie klasy V w ramach lektury pt.,,Tajemniczy ogród'' przygotowali ,,Lekturowe pudełka''. Uczniowie po zapoznaniu się z fragmentami opisu sekretnego ogrodu, uruchomili pokłady swojej wyobraźni . W kartonach pojawiło się tytułowe miejsce przed przemianą lub po niej. Ponadto znalazły się w nich kwiaty wykonane z plasteliny, mech, patyczki, klocki, kłódki, rysunki itd. W ten sposób treść powieści na pewno zostanie zapamiętana na dłużej. Prace uczniów można podziwiać poniżej.
10
Afrykańskie latawce
Na zakończenie omawiania książki Henryka Sienkiewicza pt.,,W pustyni i w puszczy ''szóstoklasiści przygotowali na lekcji języka polskiego ,wzorem Stasia i Nel, latawce. Na nich umieścili mnóstwo informacji, np. najważniejsze przygody głównych bohaterów, ich wędrówkę po Czarnym Lądzie, afrykańską roślinność. Na zakończenie każdy zaprezentował swój projekt i go omówił. Powstały ciekawe prace.
5
aa